PARAFIA

Myśl o budowie kościoła – kaplicy w Małej Wsi zrodziła się już w 1947 r. Wybrano wtedy Komitet Organizacyjny budowy, uzyskano działkę i rozpoczęto zbiórki ofiar. Proboszczem w Orszymowie był wówczas ks. Jan Błaszczak. Niestety warunki społeczno – polityczne tamtych lat udaremniły szlachetny zamiar. Po objęciu parafii przez nowego proboszcza ks. kan. Ksawerego Ziemieckiego w 1961 r. i w ciągu wielu następnych lat nie było możliwości powrotu do myśli o budowie. Dopiero na początku 1978 r. proboszcz parafii Orszymowo podjął tę myśl na nowo. Uzyskał zgodę biskupa dra Bogdana Sikorskiego i odpowiednich władz świeckich. Załatwienie wszystkich niezbędnych dokumentów nie było jednak proste.

Po ich uzyskaniu inż. arch. Andrzej Pawlikowski z Warszawy przystąpił do realizacji planów budowy kaplicy – kościoła na działce o wymiarach 22 x 98 m2. Właściwe prace zostały rozpoczęte 16 kwietnia 1980 r. Poświęcenie placu i fundamentów odbyło się 25 maja 1980 r. Dokonał go biskup Płocki w towarzystwie wielu księży z Płocka i z dekanatu. Poświęcił kamień węgielny wyjęty z grobu św. Piotra i święcony już przez papieża Jana Pawła II. Homilię wygłosił ks. infułat Zdzisław Piechna, parafianin orszymowski. Spisano odpowiedni akt – dokument. Kaplica nosi nazwę św. Jadwigi Królowej dla upamiętnienia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Prace murarskie prowadził majster murarski Henryk Nowacki z Borzenia. Konsekracji kościoła dokonał ks. biskup Bogdan Sikorski w niedzielę 9 listopada 1980 r. Ks. biskup podziękował ks. proboszczowi Ksaweremu Ziemieckiemu oraz Wiernym za trud budowy kaplicy. Zaraz też zostały wprowadzone w nowo poświęconym kościele nabożeństwa niedzielne, I piątki miesiąca, Msze św. w dni powszednie, w które ks. prefekt prowadził lekcje religii w uruchomionej sali katechetycznej. W roku 1981 po rozebraniu masywnego frontonu kościół został rozbudowany o jedną trzecią dotychczasowej długości – liczy obecnie 36 m długości i 12 m szerokości. Obok kościoła w latach 1982/83 została zbudowana wieża – dzwonnica, która ma 16 m wysokości.

Dnia 1 stycznia 1985 r. decyzją ks. biskupa Zygmunta Kamińskiego została erygowana parafia w Małej Wsi, której patronem został ogłoszony św. Maksymilian Kolbe. Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. dr Albin Łuczkowski, który pracował w parafii Mała Wieś przez 13 lat. Nowo przybyły proboszcz miał za zadanie zorganizowanie życia religijnego i duszpasterskiego w nowym ośrodku parafialnym. Ks. Albin Łuczkowski w czasie swojego pobytu w parafii pobudował plebanię, założył i ogrodził cmentarz grzebalny. Od sierpnia 1997 r. opiekę duszpasterską nad parafią Mała Wieś sprawował ks. Marek Zacieski. W tym czasie wraz z parafianami ks. proboszcz zakupił i zawiesił nowy dzwon „św. Maksymilian”. W kościele zmieniono radiofonizację.

W 2005 r. przebudowano front kościoła, na dachu świątyni wykonano nową więźbę i pokryto blachą miedzianą. W 2008 r. na dzwonnicy wykonano kopułę, i pokryto dzwonnicę blachą miedzianą. Od 2009 r. proboszczem parafii był ks. mgr Grzegorz Nowomiejski. W 2011 r. został w kościele na suficie namalowany obraz św. Jadwigi oraz zostały namalowane ornamenty na filarach w świątyni.

8 lipca 2013 r. proboszczem parafii został ks. mgr Edward Kuzak. W 2013 r. w kościele zainstalowano cyfrowy rzutnik tekstów. W plebanii położono terakotę na ścianach w kuchni. W 2014 r. została położona kostka wokół kościoła i od ulicy do głównych drzwi świątyni. Wykopano 8 studzienek na odprowadzanie wody z rynien, położono zaprawę i pomalowano fundament kościoła, odnowiono i pomalowano front kościoła. Wsadzono kilkadziesiąt ozdobnych drzew wokół kościoła. Na cmentarzu zlikwidowano zniszczony betonowy zbiornik na śmieci i wykonano brakującą część ogrodzenia. W 2015 r. gruntownie odnowiono wszystkie ławki w kościele i dorobiono 8 ławek z oparciem. Dostosowano ławki do wnęk przy bocznych ścianach kościoła. Zakupiono materace ocieplające do ławek dorabianych, do ławek przy ścianach bocznych i do ławek w prezbiterium. Odnowiono klęczniki i konfesjonały. Obniżono sufit w korytarzu przed zakrystią, przeprowadzono remont kruchty i zakrystii. Położono kostkę przy pomniku i przy krzyżu na placu przed kościołem. W 2015 r. z racji 30-lecia powstania naszej parafii, a także z racji 10 r. śmierci Papieża Polaka na placu przy kościele wykonano podest z granitu i pomnik św. Jana Pawła II. Wykonano także figurę św. Maksymiliana.

14 i 15 marca 2016 r. po raz pierwszy w parafii Mała Wieś miało miejsce nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wspólnota parafialna chciała wyrazić wdzięczność Matce Bożej za błogosławiony czas peregrynacji i po tym historycznym dla naszej parafii wydarzeniu pozostawić trwały znak, który by przypominał, że Jasnogórska Pani przekroczyła skromne progi naszej świątyni, by umocnić naszą wiarę i wskazać nam drogę do Jej Syna. Ks. proboszcz Edward Kuzak zaproponował więc Parafianom, by wykonać dwa boczne ołtarze. Parafianie ten pomysł przyjęli z wielką radością i w krótkim czasie dzięki dużej ofiarności wielu Parafian do naszego kościoła w 2016 r. zostały wstawione dwa, wykonane z wielką starannością, piękne ołtarze. W jednym ołtarzu w Roku Miłosierdzia jest umieszczony obraz Jezusa Miłosiernego, a w drugim obraz św. Maksymiliana Kolbego patrona naszej parafii, który czynił wszystko, by ludzie całym sercem przylgnęli do Maryi i Jej zawierzali swoje życie. W 2016 r. zainstalowano nowe oświetlenie w prezbiterium i wymieniono żarówki w kościele na ledowe. 

W 2017 r. wykonano elewację dzwonnicy. Przed cmentarzem, po lewej stronie głównej bramy, wykonano parking – wyrównano teren i położono kostkę. W 2018 r. wytynkowano i pomalowano zewnętrzne ściany kościoła. Odnowiono i pomalowano okna w kościele. Położono ozdobne płyty na stopniach z obydwu stron kościoła. Wymieniono rozdzielnię wraz z wyłącznikiem głównym, wyłącznikami nadprądowymi i wyłącznikami monostabilnymi oraz zabezpieczenia przed licznikowe w złączu licznikowym na budynku kościoła.

Z inicjatywy ks. kanonika Edwarda Kuzaka i Parafian w 2019 r. na cmentarzu położono kostkę na ośmiu alejkach. Wykonano podłoże z betonu i postawiono garaż. Przy cmentarzu wykonano drugą części parkingu, po prawej stronie głównej bramy na cmentarz – wyrównano teren i położono kruszywo. W 2020 r. w kościele wstawiono po prawej i lewej stronie prezbiterium drzwi i okna nad drzwiami oddzielające przestrzeń między prezbiterium a korytarzami. Zostały wkute w ścianę przewody od alarmu i nagłośnienia. Wymieniono wyłączniki i gniazda elektryczne oraz wykonano kilka dodatkowych gniazd elektrycznych. Wymalowano kościół wewnątrz. Wykonano z drewna lichtarz pod paschał, kredens na naczynia liturgiczne i feretron do noszenia w procesji zakupionego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W 2021 r.  położono terakotę na zewnętrznych schodach przy plebanii od strony kuchni. Z dachu plebanii zostały usunięte płyty azbestowo-cementowe. Zostały przymocowane nowe łaty. Dach został poszerzony i pokryty blachodachówką. Również mniejszy dach nad pokojem przy wejściu do kancelarii oraz zadaszenie nad wejściem do dawnego wikariatu zostały pokryte blachodachówką. Komin plebanii został wyremontowany i obłożony specjalną blachą. Na dachu założono nowy wyłaz. Z wnętrza plebanii na dach został wyprowadzony wywietrznik. Sufit plebanii i przylegające do sufitu ścianki zostały ocieplone bawełną. Założono nowe rynny.

Staraniem ks. kanonika Edwarda Kuzaka i mieszkańców parafii w 2022 r. ocieplono i pomalowano ściany plebanii z zewnątrz. Wyremontowano balustrady balkonowe. Na jednym balkonie częściowo była zrywana i kładziona terakota. Na obydwu balkonach zostały założone nowe rynny. Przy plebanii wycięto stare drzewa i posadzono drzewa ozdobne. W 2023 r. odrestaurowano stacje Drogi Krzyżowej. Obraz Matki Bożej w głównym ołtarzu został poddany gruntownej renowacji. Został oczyszczony, zabezpieczony, częściowo pomalowany, a przede wszystkim wiele elementów tego obrazu zostało pozłoconych w dwóch kolorowych odcieniach. Pozłocono obrazy Jezusa Miłosiernego i św. Maksymiliana w bocznych ołtarzach. W 2024 r. wykonano nowe drzwi wewnętrzne w kruchcie kościoła oraz nowe drzwi zewnętrzne do świątyni.

Przewiń do góry